Studenti historije posjetili Historijski arhiv Sarajevo

Studenti druge godine studija historije sa Filozofskog fakulteta u Sarajevu, predvođeni svojom profesoricom mr. Melisom Forić Plasto posjetili su danas Arhiv. Studente je pozdravila direktorica Arhiva Ismeta Džigal-Berkovac i poželjela im dobrodošlicu u ovu ustanovu.

Studentima je održano prigodno predavanje i predstavljanje Arhiva kao institucije, a nakon toga smo ih upoznali sa poslovima i zadacima koji se obavljaju u Arhivu. Njihova posjeta Arhivu organizirana je u okviru nastavnog predmeta gdje se praktično osposbljavaju ili upućuju u praktičan rad u ustanovama gdje su zaposleni historičari. Prezentaciju arhivske djelatnosti i poslova arhivskih stručnjaka studentima su približili više arhivistice Almira Alibašić-Fideler i Elma Dervišbegović. Nakon predavanja studenti su postavljali pitanja i  diskutovali o onome što su čuli. Posjete učenika i studenata su naša ustaljena praksa, korisna i jednoj i drugoj strani – studenti i učenici se upoznaju sa našim baštinskim institucijama i kulturnim blagom naše zemlje, koje im može pomoći u daljoj profesionalnoj orijentaciji, a stiču i uvid u praktičan rad ustanove. S druge strane, Arhivu je to prilika da popularizira svoj rad kod mlađe publike i pridobije njihov interes za arhivsku kulturnu baštinu.

Ovom posjetom smo ujedno obilježili i predstojeći Međunarodni dan studenata koji se obilježava 17. novembra kao dan sjećanja na 1939. godinu kada su nacisti pogubili više čeških studenata koji su protestovali protiv okupacije. Više od 1.200 studenata tada je odvedeno u koncentracione logore, a domovi i Univerzitet pretvoreni u kasarne. Međunarodno vijeće studenata kasnije je u Londonu proglasilo 17. novembar za Međunarodni dan studenata.

Učešće predstavnica Historijskog arhiva Sarajevo na VIII Međunarodnom arhivističkom savjetovanju “Senta 2024” u Srbiji

Protekle sedmice, od 9. do 11. oktobra održano je VIII Međunarodno arhivističko savjetovanje “Senta 2024” u Senti, Republika Srbija u organizaciji Arhivističkog društva Srbije, a domaćini su bili Istorijski arhiv Senta, uz podršku Međuopštinskog istorijskog arhiva Čačak. Bogat program Savjetovanja započeo je 9. oktobra, registracijom učesnika i svečanim otvaranjem u Gradskoj kući u Senti, uz prigodan kulturni i zabavni program. Savjetovanje se nastavilo slijedeći dan, kroz dvije stručne sesije: I. Aktuelni problemi arhivske teorije i prakse i II. Čovjek u arhivu, a drugi dio dana je ispunjen fakultativnim izletima i obilascima prema izboru, historijskih i kulturnih znamenitosti Sente. Trećeg dana Savjetovanja održana je i treća sesija III. Izvori za ekonomsku istoriju, nakon čega je održana diskusija i zaključci skupa.

Na Savjetovanju su učestvovale i svoje radove predstavile zaposlenice našeg Arhiva: MA Elma Dervišbegović sa radom “Uspomena na Rašida Hajdarevića (1914-1980)” drugog dana, u okviru sesije -Čovjek u arhivu-. Mr.sci. Aleksandra Pijuk-Pejčić, sa radom “Fond Sarajevska pivara (1864-1946) kao izvor za ekonomsku istoriju” i Amela Bedaković sa radom “Fond trgovačka i obrtnička komora za Bosnu i Hercegovinu (1909-1963)” svoja izlaganja su imale trećeg dana konferencije u okviru sesije -Izvori za ekonomsku istoriju-.

Stručna, arhivska savjetovanja su prilika za susrete sa kolegama, razmjenu stručnih iskustava, predstavljanje arhivske građe i stručnih interesovanja svih učesnika, te sticanje stručnog iskustva i saznanja koja se mogu primijeniti u redovnom djelovanju arhivskih ustanova.

Arhiv učestvovao na Međunarodnoj konferenciji “Baštinske institucije u (post)digitalnom dobu”

Prethodne sedmice, 3. i 4. oktobra 2024. godine održana je 11. Međunarodna konferencija “Evropske smjernice za saradnju biblioteka, arhiva i muzeja – Baštinske institucije u (post)digitalnom dobu” u organizaciji Asocijacije informacijskih stručnjaka: bibliotekara, arhivista i muzeologa (BAM), sa učešćem preko stotinu domaćih i međunarodnih stručnjaka iz oblasti bibliotekarstva, arhivistike i muzeologije. JU Historijski arhiv Sarajevo pridružila se kao suorganizator uz brojne druge stručne, baštinske i obrazovne institucije (Nacionalna i univrezitetska biblioteka Bosne i Hercegovine, Muzej Hercegovine, Historijski muzej Bosne i Hercegovine, Katedra za informacijske nauke Odsjeka za komparativnu književnost i informacijske nauke Univerziteta u Sarajevu, Filozofskog fakulteta, JU Biblioteka Sarajeva, Bošnjački institut – Fondacija Adila Zulfikarpašića, Univerzitet u Sarajevu – Ekonomski fakultet: Biblioteka, a partneri konferencije su bili Historijski muzej Bosne i Hercegovine i Muzej Hercegovine, Mostar. Konferenciju su podržali Ministarstvo kulture i sporta Kantona Sarajevo, Ministarstvo nauke, visokog obrazovanja i mladih Kantona Sarajevo i Ministarstvo obrazovanja, nauke, kulture i sporta HNK.

Aktivno učešće Arhiva ostvarilo se kroz angažman naše zaposlenice Almire Alibašić-Fideler, više arhivistice koja je direktno bila uključena u Organizacioni odbor konferencije, kao aktivni član Asocijacije BAM i član UO Asocijacije u trenutnom sazivu. Također, na konferenciji su učestvovali i arhivski savjetnik Haris Zaimović koji je prezentirao rad pod nazivom “Digitalizacija arhivske građe Bošnjačke zajednice kulture ‘Preporod'”, te direktorica Arhiva Ismeta Džigal-Berkovac.

Posebno nam je zadovoljstvo objaviti da je naš zaposlenik, arhivski savjetnik Haris Zaimović, ovom prilikom dobio značajno priznanje -Arhivist godine! Naime, Asocijacija BAM uz održavanje ovogodišnje konferencije provela je javni poziv za dodjelu nagrade Bibliotekar/Arhivist/Kustos godine s ciljem da potakne prepoznavanje i afirmaciju stručnog djelovanja kod baštinskih stručnjaka u njihovom radu. Kako je navedeno u pozivu BAM-a: “Ova nagrada predstavlja priliku da prepoznamo izvanredna zalaganja, profesionalnost, inovativnost i posvećenost pojedinaca koji svojim radom obogaćuju polja bibliotekarstva, arhivistike i muzeologije.” Našem kolegi Harisu Zaimoviću iskrene čestitke i svaki uspjeh u daljem radu!

Na Konferenciji su usvojeni određeni zaključci:

• Digitalna transformacija kao trajni proces
Zaključak: Digitalna transformacija nije jednokratan proces već kontinuirani izazov koji zahtijeva stalno prilagođavanje.
Preporuka: Baštinske institucije trebaju trajno ulagati u digitalne tehnologije i obuku osoblja, uz održavanje ravnoteže između digitalne inovacije i očuvanja tradicionalnih pristupa.

• Važnost suradnje i umrežavanja
Zaključak: Suradnja između biblioteka, muzeja i arhiva ključna je za učinkovitije rješavanje izazova digitalnog doba.
Preporuka: Potrebno je poticati stvaranje mreža stručnjaka i institucija na lokalnoj, regionalnoj i međunarodnoj razini kako bi se razmjenjivala znanja i resursi.

• Očuvanje digitalne baštine
Zaključak: Digitalna baština, uključujući digitalne arhive i muzejske zbirke, suočava se s izazovima dugotrajnog očuvanja.
Preporuka: Razviti strategije za dugotrajnu pohranu digitalnih podataka, uz osiguranje da su ti podaci dostupni i u budućnosti.

• Povećanje dostupnosti i inkluzivnosti
Zaključak: Digitalne tehnologije pružaju priliku za širu dostupnost kulturne baštine i inkluzivnost u pristupu informacijama.
Preporuka: Institucije trebaju nastaviti raditi na digitalizaciji svojih zbirki i omogućiti lakši pristup korisnicima svih dobnih skupina i različitih potreba, uključujući osobe s invaliditetom.

• Etička pitanja i autentičnost
Zaključak: Digitalizacija kulturne baštine otvara pitanja autentičnosti, zaštite autorskih prava i etike u predstavljanju i korištenju baštinskih materijala.
Preporuka: Potrebno je razvijati etičke smjernice za digitalizaciju i distribuciju kulturnih dobara, kako bi se osiguralo da su materijali korišteni u skladu s pravnim i moralnim standardima.

• Potencijal novih tehnologija
Zaključak: Tehnologije poput umjetne inteligencije, proširene stvarnosti (AR) i virtualne stvarnosti (VR) mogu pružiti nove načine interpretacije i prezentacije baštine.

• Skretanje pažnje na lošu situaciju kulturnih institucija
Zaključak: Posebno zabrinjava neriješen status i neadekvatna podrška ključnim kulturnim institucijama u Bosni i Hercegovini, uključujući Nacionalnu i univerzitetsku biblioteku BiH (NUBBiH), Historijski muzej BiH, Umjetničku galeriju BiH i druge. Ove institucije, koje su okosnica očuvanja i promocije kulturnog naslijeđa, suočavaju se sa ozbiljnim izazovima zbog pravne nesigurnosti i nedostatka stabilnih izvora finansiranja.
Preporuka: Hitno je potrebno rješavanje pravnog statusa ovih institucija, osiguranje stalnih finansijskih sredstava i podrške od strane nadležnih vlasti, kako bi se omogućilo njihovo stabilno i dugoročno funkcionisanje.

Ova konferencija je bila prilika za razmjenu stručnih iskustava, saznanja i primjera iz prakse sa kolegama iz baštinskog sektora u našoj zemlji, kao i sa kolegama iz Hrvatske, Srbije, Sjeverne Makedonije, Slovenije, Mađarske. Stoga, iskreno se nadamo realizaciji usvojenih zaključaka i daljem napretku baštinske struke u našoj zemlji.

Foto: BAM, HAS

Svečano otvorena arhivska izložba o Učiteljskoj školi

Danas je JU Historijski arhiv Sarajevo javnosti predstavio novu izložbu “Učiteljska škola u Sarajevu kroz arhivsku građu Historijskog arhiva Sarajevo”, autorice mr. sci. Aleksandre Pijuk-Pejčić, koja je otvorena u prostoru JU Gradski muzeji – Olimpijski muzej Sarajevo, na adresi Petrakijina 7, Sarajevo.

Izložba je priređena povodom Svjetskog dana učitelja koji se obilježava 5. oktobra svake godine, a koji je proglasio UNESCO godine 1994. u spomen na isti datum 1966. godine kada je potpisana Preporuka o statusu učitelja. To je prilika da se skrene pažnja na ogroman značaj koji rad učitelja i nastavnika ima na razvoj društva u cjelini. Izložbom je javnosti približen historijskli razvoj i djelovanje Učiteljske škole u Sarajevu kao ustanove u kojoj se učiteljski poziv razvijao ostavljajući trag za buduće generacije.

Otvaranju izlozbe prisustvovala je ministrica Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke prof.dr. Jasna Durakovic sa saradnicima.

Na samom otvaranju prisutnima se obratila direktorica Arhiva Ismeta Džigal-Berkovac, koja je istakla značaj Arhiva kao institucije koja stalno nastoji, između ostalog i kroz svoje izložbene aktivnosti, predstaviti javnosti bogat opus pisane kulturne baštine različitog sadržaja, koja se nalazi u Historijskom arhivu Sarajevo. Zahvalila se ministrici Durakovic na dolasku i na taj nacin iskazanoj podrsci JU Historijski arhiv Sarajevo.

Ministrica Jasna Durakovic je izrazila zadovoljstvo izlozbom, te u svom obracanju istakla: “Učiteljske škole su od 19. stoljeća pa sve do njihovog gašenja bile temelj obrazovanja u našoj zemlji. Uveliko su utjecale na opismenjavanje i obrazovanje stanovništva, a kroz njih su prošle generacije učitelja i učiteljica koji su svojim radom oblikovali budućnost Bosne i Hercegovine. To je njihov neprocjenjivi značaj.”

Autorica izložbe mr.sci. Aleksandra Pijuk-Pejčič u svom obraćanju je ukratko predstavila sadržaj izložbe, te posebno naglasila značaj otvaranja Ženske učiteljske škole koja je otvorila put sticanju učiteljskog poziva i djevojkama koji je za vrijeme Austro-ugarske bio ograničen isključivo na muškarce. No, kako je navela u nastavku: „…to nije značilo da je je put do poziva učiteljice bio lagan. To je bila šansa za obrazovanje djevojaka i sticanje zvanja učiteljice, ali sa mnogo ponižavajućih prepreka tokom radnog vijeka, jer su državni sistemi bili nemilosrdni prema učiteljicama. Školska politika povlašteno je gledala na učitelja u odnosu na učiteljicu. I od jednih i od drugih su se očekivale iste kvalifikacije i obavljanje istih dužnosti, ali su im prava bila podijeljena prema polu. Naknade učiteljica bile su manje, a propisi su predviđali zabranu udaje učiteljicama za drugu profesiju osim učiteljske. Drugim izborom partnera, učiteljica je trajno ostajala bez zvanja…“.

Direktorica JU Gradski muzeji Sarajevo – institucije kojoj se najtoplije zahvaljujemo na saradnji u organizaciji izložbe – doc. dr. Senka Ibrišimbegović, također se obratila prisutnima te kazala kako joj je posebno drago ‘ugostiti’ izložbe srodnih institucija, te naglasila potrebu njihovog stalnog uvezivanja, zajedničkog rada i otvaranja prema javnosti, a posebno prema mladim ljudima.

Na kraju, otvarajući izložbu, ministrica Duraković je pozvala institucije obrazovanja, kulture i nauke da što vise rade na novim projektima, a Ministarstvo će uvijek nastojati pružiti podršku za njihovu realizaciju.

Izložba će biti otvorena od 2. do 11. oktobra i dostupna za javnost u Olimpijskom muzeju Sarajevo od utorka do nedjelje od 10 do 18 h.

Srdačno se zahvaljujemo svima koji su svojim dolaskom uveličali ovaj događaj.

Konferencija “Baštinske institucije u (post)digitalnom dobu”

U organizaciji Asocijacije bibliotekara, arhivista i muzeologa (BAM) 3. i 4. oktobra u Sarajevu i Mostaru će se održati 11. Međunarodna konferencija “Evropske smjernice za saradnju biblioteka, arhiva i muzeja – Baštinske institucije u post(digitalnom) dobu”, i to 3. oktobra u Historijskom muzeju BiH u Sarajevu i 4. oktobra u Muzeju Hercegovine u Mostaru.

Cilj konferencije je rasprava o izazovima i prilikama koje donosi digitalna transformacija baštinskih institucija, uz učešće stručnjaka iz oblasti bibliotekarstva, arhivistike, muzeologije i digitalnih tehnologija.

Kroz predavanja, diskusije, radionice i posterska izlaganja biće tematizirani savremeni trendovi u baštinskom sektoru, kao što su digitalna transformacija kulturnog naslijeđa, jačanje kapaciteta profesionalaca u kulturi, dostupnost naslijeđa u eri digitalne (r)evolucije, bezbjednost informacija, procesi konverzije baštinskog naslijeđa u digitalni format, očuvanje digitalnih resursa, pristup elektronskim knjigama, člancima i drugim digitalnim resursima, nastavak projekata digitalizacije i očuvanja kulturne baštine, primjena novih tehnologija uključujući umjetnu inteligenciju (AI) i virtuelnu stvarnost (VR) u prezentiranju kulturne baštine.

Na konferenciji će učestvovati preko stotinu profesionalaca iz baštinskog sektora iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije, Slovenije, Sjeverne Makedonije i Mađarske, te će predstaviti svoje projekte i inovacije koje unapređuju sektor kulturne baštine.

Konferencija se održava uz podršku Ministarstva kulture i sporta Kantona Sarajevo, Ministarstva nauke, visokog obrazovanja i mladih Kantona Sarajevo te Ministarstva obrazovanja, nauke, kulture i sporta HNK, te uz suorganizaciju brojnih drugih institucija među kojima je i JU Historijski arhiv Sarajevo. Našu instituciju će svojim učešćem na konferenciji predstavljati direktorica Arhiva Ismeta Džigal-Berkovac, Haris Zaimović, arhivski savjetnik, sa radom “Digitalizacija arhivske građe Bošnjačke zajednice kulture ‘Preporod'”, te Almira Alibašić-Fideler, viša arhivistica, sa radom koji će se naći u Zborniku radova sa konferencije i biti objavljen naknadno.

Izložba “Učiteljska škola u Sarajevu kroz arhivsku građu Historijskog arhiva Sarajevo”

Najavljujemo novu arhivsku izložbu!

“Učiteljska škola u Sarajevu kroz arhivsku građu Historijskog arhiva Sarajevo” autorice, više arhivistice Aleksandre Pijuk-Pejčić biće otvorena 2. oktobra 2024. godine u 13.30h u Olimpijskom muzeju Sarajevo – Gradski muzeji Sarajevo, na adresi Petrakijina 7, u Sarajevu.

Izložba se priređuje povodom Svjetskog dana učitelja koji se obilježava 5. oktobra svake godine, a koji je proglasio UNESCO godine 1994. u spomen na isti datum 1966. godine kada je potpisana Preporuka o statusu učitelja.

To je prilika da se skrene pažnja na ogroman značaj koji rad učitelja i nastavnika ima na razvoj društva u cjelini.

Zahvaljujemo se Gradski muzeji Sarajevo – Olimpijski muzej Sarajevo na saradnji u organizaciji izložbe.

Gostovanje izložbe nastale u saradnji Historijskog arhiva Sarajevo i BZK “Preporod”

 

Najavljujemo gostovanje izložbe “Bošnjačka zajednica kulture ‘Preporod’: 120 godina za sreću doma i naroda” autora Harisa Zaimovića, arhivskog savjetnika, u Travniku. Izložba će biti predstavljena u okviru programa Susreti BZK “Preporod” koji se održava u Travniku 28. 9. 2024. godine. Program se odnosi na središnju godišnju sjednicu Skupštine i niz kulturnih događaja, a tom prilikom položit će se kamen-temeljac za Dom kulture BZK “Preporod” u Travniku te započeti i neki drugi veliki projekti, ujedno obilježavajući godišnjicu Prvog bošnjačkog sabora i obnove narodnog imena “Bošnjak”.

Historijski arhiv Sarajevo u svome fundusu čuva arhivske fondove Muslimansko kulturno društvo “Narodna uzdanica” – Sarajevo (sign. HAS, NU-14), Kulturno društvo muslimana “Preporod” – Sarajevo (sign. HAS, P-10) i Muslimansko dobrotvorno društvo “Gajret” (sign. HAS, G-4) čiji materijali su korišteni u pripremi izložbe. Na izložbi je, kroz arhivsku građu, prezentirano djelovanje “Preporoda” od osnivanja, kroz djelovanje društava “Gajret” i “Narodna uzdanica” kao pravnih prethodnika i preteča današnje Bošnjačke zajednice kulture “Preporod”.

Arhiv učestvuje u izložbi „Istočno od Zapada, zapadno od Istoka: Rukopisna ostavština Safvet-bega Bašagića“

U petak, 20. septembra 2024. godine u Muzeju Sarajeva, Brusa bezistan, otvorena je ekskluzivna izložba „Istočno od Zapada, zapadno od Istoka: Rukopisna ostavština dr. Safvet-bega Bašagića“ (UNESCO-va svjetska dokumentarna baština „Pamćenje svijeta“) nastala u saradnji Ambasade Slovačke Republike u Bosni i Hercegovini i Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“ u saradnji sa Univerztetskom bibliotekom u Bratislavi i Muzejom Sarajeva.

Čast nam je i zadovoljstvo da je i Historijski arhiv Sarajevo partner izložbe, jer smo, po pozivu BZK „Preporod“, ustupili desetak eksponata za izložbu iz arhivskog ličnog fonda Bašagić dr. Safvet-beg – Sarajevo (sign. HAS, O-BS-279) koji su izloženi uz eksponate iz ostavštine Safvet-bega Bašagića koja se čuva u Univerzitetskoj biblioteci u Bratislavi.

“Zbirka dr. Safvet-bega Bašagića u Univerzitetskoj biblioteci u Bratislavi oformljena je 1924. godine, kad ju je Biblioteka otkupila od Bašagića. Iako potječe iz nekad vrlo bogate plemićke porodice Redžepašića Bašagića s očeve te porodice Čengića s majčine strane (pradjed mu je bio znameniti Smail-aga Čengić), Bašagić je pozne godine dočekao u finansijskoj oskudici i drugim životnim neprilikama, posebno nakon što je obolio te, naročito, nakon što je statusno, karijerno i društveno degradiran nakon uspostave Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca 1918. godine. U takvim okolnostima, bio je prinuđen prodati svoju porodičnu biblioteku, koju je izvorno naslijedio od oca Ibrahim-bega Bašagića, također uglednika svog vremena i pisca na orijentalno-islamskim jezicima, a koju je cijeli život kontinuirano obogaćivao, posebno s obzirom na svoja naučna i stručna znanja u oblasti orijentalno-islamskih jezika, književnosti i kulture. 

Izložba se organizira u povodu 100. godišnjice osnivanja Bašagićeve zbirke u Univerzitetskoj biblioteci u Bratislavi i 90. godišnjice smrti dr. Safvet-bega Bašagića teDana slovačke kulture u Bosni i Hercegovini. Riječ je o unikatnoj izložbi Bašagićeve rukopisne ostavštine, koja je 1924. godine pohranjena u Univerzitetskoj biblioteci u Bratislavi, a koju je 1997. godine UNESCO upisao na listu svjetske dokumentarne baštine „Pamćenje svijeta“ („Memory of the World“). U ovom obliku izložba se prvi put predstavlja javnosti u Bosni i Hercegovini.”

Izložbu je otvorio premijer Federacije Bosne i Hercegovine g. Nermin Nikšić, kao visoko pokrovitelj izložbe i ambasador Slovačke Republike u Bosni i Hercegovini NJ. E. Roman Hlobeň, a o Bašagićevoj zbirci u slovačkoj biblioteci govorila je Silvia Stasselová, generalna direktorica Univerzitetske biblioteke u Bratislavi, kao i prof.dr. Kerima Filan, redovna profesorica turkologije na Odsjeku za orijentalnu filologiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu. Prisutnima su se obratili i premijer Kantona Sarajevo g. Nihad Uk, kao i ministar kulture i sporta g. Kenan Magoda. Prof.dr. Sanjin Kodrić, predsjednik BZK „Preporod“ kroz svoja obraćanja, također je govorio o djelu i značaju dr. Safvet-bega Bašagića, a na kraju ceremonije otvaranja g. Kodriću je NJ.E. ambasador Hlobeň, kao priznanje za sav trud oko ostvarivanja saradnje, realizacije izložbe i njene pripreme, uručio i specijalni medalju za međunarodnu saradnju „Together we build bridges“.

“Inače, ovom izložbom Bošnjačka zajednica kulture „Preporod“ odaje počast dr. Safvet-begu Bašagiću – jednom od svojih osnivača i svom prvom predsjedniku te bardu bošnjačke i bosanskohercegovačke književnosti i kulture i društvenom prvaku, istovremeno najavljujući obilježavanje 155. godišnjice Bašagićeva rođenja tokom 2025. godine, s nizom aktivnosti, uključujući izradu biste dr. Safvet-bega Bašagića, organiziranje međunarodnog naučnog simpozija i prigodne dokumentarne izložbe o Bašagićevu književnom, kulturnom, naučno-stručnom i društvenom djelu te uspostavu online digitalnog repozitorija Bašagić u saradnji s partnerskim institucijama.”

Izložba će biti dostupna javnosti do 10. oktobra 2024. godine u Muzeju Sarajeva – Brusa bezistan (Abadžiluk 10), radnim danom od 9.00 do 17.00h i subotom od 10.00 do 15.00h.

U tekstu korišteni dijelovi teksta iz najave izložbe na stranici BZK “Preporod”.

Foto: Muzej Sarajeva

Učenici III-5 razreda Gimnazije „Obala“ iz Sarajeva posjetili Historijski arhiv Sarajevo

Učenici III-5 odjeljenja Gimnazije „Obala“ u Sarajevu, predvođeni svojim profesoricama Melihom Bosankić i Sevdom Džanković posjetili su Arhiv 19. septembra 2024. godine. Studente je pozdravila direktorica Arhiva Ismeta Džigal-Berkovac i poželjela im dobrodošlicu u ovu ustanovu.

U nastavku, učenicima je prigodno predavanje o Arhivu, arhivskoj građi i načinu njenog korištenja održala viša arhivistica Almira Alibašić-Fideler. Učenicima je predstavljena arhivska građa kao primarni historijski izvor, koji se čuva u Arhivu, i dostupan je u različitim formama i iz različitih historijskih perioda, što im je kroz praktične primjere i pokazano. Najstariju građu u Arhivu, onu iz osmanskog perioda, na orijentalnim jezicima predstavila je viša arhivistica Elma Dervišbegović, također koristeći određene primjerke iz arhivskih fondova i zbirki.  Učenici su aktivno sudjelovali i postavljali pitanja tokom predavanja. Bila je to još jedna prilika da se mladim ljudima približi naša pisana kulturna baština.

Održan 4. Kongres arhivskih radnika Bosne i Hercegovine na Vlašiću

U periodu od 19. do 21. juna održan je Četvrti kongres arhivskih radnika Bosne i Hercegovine na Vlašicu, Travnik. Organizatori Kongresa su bili Arhivističko udruženje Bosne i Hercegovine, suorganizatori Arhivističko udruženje u Federaciji Bosne i Hercegovine i Udruženje arhivskih radnika Republike Srpske, dok je domaćin Kongresa bio Kantonalni arhiv Travnik, koji je tom prilikom ujedno obilježio 70 godina rada. Kongres je bio sa međunarodnim učešćem, a prisustvovalo je oko stotinu učesnika. Teme Kongresa su bile “Arhivska građa/gradivo vjerskih zajednica” i “Savremeni pristupi u sređivanju i obradi arhivske građe/gradiva (sa posebnim akcentom na standarde i digitalne platforme)”. Kongresu su prisustvovali i predstavnici JU Historijski arhiv Sarajevo. Bila je to prilika za razmjenu novih stručnih iskustava, kroz prezentacije izlagača i diskusije, uz ugodno druženje u lijepom ambijentu planine Vlašić.

Foto: HAS